تبلیغات
نخستین دایره المعارف مجازی شهر تبریز

 

اظهار لطف دوستان

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بروز رسانی :در این وب سایت
در كـل اینــــترنت


لینک های طبقه بندی شده

فرهنگ و ادبی بهداشت و سلامت خدمات الکترونیکی تربیت بدنی و ورزش
امکانات آنلاین علمی و آموزشی نهادها و سازمان ها گردشگری و توریسم
تلفن همراه کتابخانه رایگان وب سایت اشخاص قرآن کریم و معارف
دانلودسرا کودک و نوجوان اطلاع رسانی و خبر فروشگاه های مجازی
محققان دانشگاه تبریز برای نخستین بار در کشور موفق به تولید ذرات نانو یکنواخت Sio2 شدند. 
به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران (econews.ir) ، دکتر اسماعیل اسماعیل زاده ، مجری این طرح با بیان اینکه این ذرات نانو در آزمایشگاه تحقیقاتی حرارت و سیالات بخش نانو سیال دانشکده فنی مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز تولید شده است ، تصریح کرد: ذرات یکنواخت نانو در دمای محیط در اندازه نانومتری به روشstöber با اندازه های کاملا کروی و توزیع نزدیک به یکنواخت ، اولین بار در ایران در این آزمایشگاه تولید و برای مطالعات بعدی ، به منظور استفاده در نانو سیال ها در مبحث افزایش پدیده های انتقال در کاربردها در اختیار آزمایشگاه قرار می گیرد. 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز عضو هیات علمی مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز در ادامه با اشاره به اینکه با توجه به اثر دما در فرایند تولید می توان اندازه های کوچکتری نیز تولید نمود، یاد آور شد : تولید ذرات SiO2 با روش بکارگرفته شده بخاطر یکنواختی و شکل کاملا کروی ذرات تولیدی بوده و مشابه خارجی در این خصوص تولید نشده است.
وی افزود: با توجه به تحریم ها واردات این نانوذرات امکان پذیر نبوده و نظر به اینکه تولید انبوه این نانو ذرات در کشور گزارش نشده ، در صورت تولید انبوه کار حاضر، مزیت ایجاد ارزش افزوده برای کشورمان را در عرصه های مختلف خواهد داشت.
به گفته وی با این روش ذرات نانو SiO2در محدوده های مختلف از جمله برای استفاده در افزایش انتقال حرارت و جرم در سیستم ها و میکرو سیستم های گرمائی ، در صنایع شیشه سازی و بتن ، ساخت کوره های قوس الکتریکی ، در صنعت Biotechnoloy ، در ساخت سنسورها و کاتالیست ها ، ساخت مواد هیبریدی پایه آلی و غیر آلی (Organic and non-organic) ، کریستال های نوری ، آمپلی فایر های لیزری و کروماتوگرافی نسبت به اندازه ذرات ، مورد استفاده قرار می گیرند. 
وی یادآور شد: تولید این ذرات در مقیاس آزمایشگاهی انجام گرفته و اجرای این پروژه به مدت سه ماه طول کشیده است.
یاد آورمی شود این پروژه با همکاری دکتر محرم جعفری، سرپرست آزمایشگاه تحقیقاتی حرارت و سیالات ، مهندس محمدرضا عباسی اول ، کارشناس آزمایشگاه تحقیقاتی حرارت و سیالات ، علی میرحاجی و هومن بهمنی جلالی ، دانشجویان رشته کارشناسی مواد و مهندس احمد اسماعیل زاده ، دانشجوی دوره دکتری نانو تکنولوژی دانشگاه RMIT استرالیا صورت گرفته است.
بر اساس این گزارش ، دکتر اسماعیل اسماعیل زاده ، استاد دانشکده مکانیک دانشگاه تبریز ، چاپ 42 مقاله در مجلات معتبر علمی خارجی و داخلی دارند. 
ارایه بیش از60 مقاله در کنفرانس های ملی و بین المللی را در کارنامه دارند. 
اجرای 10 طرح تحقیاتی ، راهنمایی 80 پایان نامه کارشناسی ارشد و 10 پایانامه دکتری از دیگر کارهای علمی و آموزشی این استاد دانشگاه تبریز می باشد.

[ دوشنبه 4 دی 1391 ] [ 04:56 ب.ظ ]
آخرین مطالب