تبلیغات
نخستین دایره المعارف مجازی شهر تبریز

 

اظهار لطف دوستان

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بروز رسانی :در این وب سایت
در كـل اینــــترنت


لینک های طبقه بندی شده

فرهنگ و ادبی بهداشت و سلامت خدمات الکترونیکی تربیت بدنی و ورزش
امکانات آنلاین علمی و آموزشی نهادها و سازمان ها گردشگری و توریسم
تلفن همراه کتابخانه رایگان وب سایت اشخاص قرآن کریم و معارف
دانلودسرا کودک و نوجوان اطلاع رسانی و خبر فروشگاه های مجازی
به گفته محققان، بیش از 2400 سال پیش، تبریز توسط هشت دروازه ، حصار و باروهایی حفاظت می‌شد و همسایگان خارجی ، تجار و مسافران با عبور از این هشت دروازه با این شهر در ارتباط بودند. 


از دروازه‌های هشتگانه تبریز كه در سال‌های نه‌چندان دور با ابهت و شكوه هرچه تمام‌تر مردمان آن دیار را از هجوم و حمله بیگانگان درامان نگه می‌داشت و محل تردد مسافران و گردشگران داخلی و خارجی بود فقط 1/5 درب باقی‌مانده است. هر چند مسئولان میراث فرهنگی و شورای شهر تبریز وعده احیا و بازسازی این در‌ها را داده‌اند. 
هشت دروازه ورودی شهر تبریز عبارت بود از: 
سورخاب قاپی‌سی، باغمیشه قاپی‌سی، خییاوان قاپی‌سی، نوبر قاپی‌سی، میارمیار قاپی‌سی، گجیل قاپی‌سی، ایستامبول قاپی‌سی و دوه‌چی قاپی‌سی.
به گفته کارشناسان، اهمیت تجارت خارجی و صدور كالا به كشورهای دیگر و وارد كردن كالا و مایحتاج شهروندان از دیگر ممالك، تبریز را در روزگاران قدیم به یگانه شهر بازرگانی، توریستی، تاریخی و نظامی و سیاسی تبدیل كرده بود. پس حفظ امنیت و آرامش شهر تبریز ایجاب می‌كرد باروهایی در اطراف شهر و دروازه‌هایی با فاصله‌های مناسب در مركز شهر تعبیه شود تا مردم به سهولت از امكانات شهری بهره‌مند شوند. در گذشته شهربانی تبریز پشت تیمچه كره‌نی‌‌خانه (یكی از تیمچه‌های معروف بازار بزرگ تبریز) واقع شده بود و عصرها به هنگام اذان مغرب، دروازه‌ها با صدای كره نی كه نوعی عمل اطلاع‌رسانی را انجام می‌داد بسته می‌شد و صبح‌ها به هنگام اذان صبح و باز با شنیدن صدای كره‌نی شروع به كار می‌كرد و تردد دوباره به داخل شهر آغاز می‌شد.
اكنون از دروازه‌های هشتگانه تبریز به جز درب خیابان و یك لنگه از درب باغمیشه، اثری به‌جای نمانده و به جرات می‌توان گفت در صورت عدم رسیدگی و توجه مسئولان شهری طولی نخواهد كشید آن نیز از بین خواهد رفت.
برای احیای مجدد هویت باستانی تبریز، تعیین حاشیه قدیمی شهر و باروهای تاریخی تبریز ضروری است تا دروازه‌های هشتگانه و قسمتی از باروی قدیمی این شهر بازسازی و احیا شود.


اواخر سال گذشته شورای شهر تصمیم گرفت احداث و بازسازی سه درب تاریخی تبریز (در‌ب های گجیل، استانبول و باغمیشه) را عملیاتی كند ولی روند آن تعریف چندانی نداشته است.

منبع خبر: نصرنیوز


[ شنبه 18 آذر 1391 ] [ 07:31 ب.ظ ]
آخرین مطالب