تبلیغات
نخستین دایره المعارف مجازی شهر تبریز

 

اظهار لطف دوستان

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بروز رسانی :در این وب سایت
در كـل اینــــترنت


لینک های طبقه بندی شده

فرهنگ و ادبی بهداشت و سلامت خدمات الکترونیکی تربیت بدنی و ورزش
امکانات آنلاین علمی و آموزشی نهادها و سازمان ها گردشگری و توریسم
تلفن همراه کتابخانه رایگان وب سایت اشخاص قرآن کریم و معارف
دانلودسرا کودک و نوجوان اطلاع رسانی و خبر فروشگاه های مجازی
فرش تبریز، نماد هنر بی بدیل ایران در گرداگرد جهان به شمار می رود و الحق که این انگشتان خالق هنر و زیبایی است که روح این سند تاریخی را زنده نگه داشته و برای هر گره آن نوایی از عشق سروده است. 

فرش تبریز با بیننده اش سخن می گوید، و گل و بوته های این تابلوی عشق به رقص موزون می پردازد، و با همه وجود ظرافت و لطافت هنر اصیل را فریاد می زند.
یکی از محبوب ترین و بی نظیرترین مجموعه های فرش جهان، "فرش عظیم زاده تبریز" است که توانسته است در تمام دنیا نام شهرمان را همچون نگینی زیبا بر خانه های مردم ببرد و در اذهان عموم "تبریز" حک کند. 
به پاس تلاش، غیرت و وطن دوستی این هنرمند بزرگ، چند خطی از زندگی ایشان در کنار تابلوهایی بی نظیر از هنر جاودان ایشان زینت بخش این بخش از مطالب است که با هم می خوانیم و تماشا می کنیم.
احد عظیم زاده اسفنجانی در سال 1336 در روستای اسفنجان از توابع اسکو در تبریز چشم به جهان گشود. در سن هفت سالگی در کلاس اول ابتدایی ثبت نام نمود و وارد مدرسه شد اما متاسفانه با از دنیا رفتن پدر و عدم وجود امکانات مالی ، امکان ادامه تحصیل فراهم نشد. وی با وجود سن کمی که داشت روزها را پشت دار قالی نشسته و شبها درس میخواند. تا در سن 14 سالگی شروع به خرید و فروش قالی های سایز کوچک نمود و با مداومت در این کار توانست در 18 سالگی یک چهارم از مغازه ای را در تبریز خریداری نماید. 
با عشق فراوانی که به فرش و فرشبافی داشت، تصمیم گرفت بازاریابی گسترده ای در این زمینه بعمل آورد و بدین منظور عازم کشور آلمان شد تا اطلاعاتی در این زمینه بدست آورد. در آنجا شنید که افراد ثروتمند از سراسر جهان به شهر ژنو در سوئیس مسافرت می کنند تا فرش نفیس خریداری کنند. این امر وی را تشویق کرد تا به ژنو سفر کند و خوشبختانه ماحصل این سفر، دستاوردهای مفیدی بود که حاصل وی شده بود. 
عظیم زاده برای اولین بار فرش دایره را ابداع نمود و این نوع بافت تحول عظیمی در صنعت قالیبافی ایران به وجود آورد. 
به دنبال تلاشهای مضاعفش، دو کارخانه قالیبافی تاسیس نمود و قالی های دایره از قطر 4 تا 10 متر تولید نمود. در این زمان تعداد کارگران این دو کارخانه به 300 نفر در دو شیفت رسیده بود ولی با این وجود وی بازهم دست از تلاش مضاعف برنمی داشت.
مجددا عازم کشورهای اروپایی شده و تحقیقات وسیعی در مورد علایق هر یک از کشورها درباره سایز، طرح و رنگ قالی های ایرانی آغاز نمود. این بار تصمیم چنین بود که قالی ها منطبق بر اطلاعات جهانی به دست آمده تولید و صادر شود.
وی در سایه تلاشهای خستگی ناپذیر خود توانست در سال 1380 به عنوان بهترین تولید کننده فرش دستبافت ایران در کشور انگلستان انتخاب و برنده تندیس طلایی بین المللی کیفیت، مدیریت و پشتکار گردید.
یکسال بعد با تلاش و پشتکار فراوان، نمایشگاه دائمی فرشهای اعلای تبریز در خیابان پاسداران تهران افتتاح شد که بزرگترین و کاملترین مجموعه فرش دستبافت در ایران به شمار می رود. 
عظیم زاده در کارنامه خود، تندیس پلاتین از کشور آمریکا را نیز دارد که برای موفق ترین تاجر جهانی در زمینه فرش اهدا شده است.
وی با بیش از 20 سال حضور مداوم و اثر گذار در نمایشگاه های داخل و خارج از کشور، توانسته است به عنوان احیا کننده هنر بی نظیر تابلو فرش تبریز، خوش بدرخشد و با اعتماد به نفس ، خلاقیت بالا و تلاش مستمر در راه ارتقاء ارزش والای صنعت فرش ایران در بازارهای جهانی همچون ستاره ای پرتوافشانی نماید.
با آرزوی توفیق روزافزون و مستمر برای این هنرمند عزیز

[ شنبه 18 آذر 1391 ] [ 06:35 ب.ظ ]
آخرین مطالب