تبلیغات
نخستین دایره المعارف مجازی شهر تبریز

 

اظهار لطف دوستان

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بروز رسانی :در این وب سایت
در كـل اینــــترنت


لینک های طبقه بندی شده

فرهنگ و ادبی بهداشت و سلامت خدمات الکترونیکی تربیت بدنی و ورزش
امکانات آنلاین علمی و آموزشی نهادها و سازمان ها گردشگری و توریسم
تلفن همراه کتابخانه رایگان وب سایت اشخاص قرآن کریم و معارف
دانلودسرا کودک و نوجوان اطلاع رسانی و خبر فروشگاه های مجازی

استاد ترابی كه در گروه تاریخ دانشگاه تبریز چند سالی سكه شناسی تدریس كرده، در مورد انتقال تجربه های ارزشمند خود در باب سكه شناسی، خط شناسی و كتیبه خوانی می گوید:
«عقیده بر این دارم كه اندوخته علمی و معنوی را نبایستی به گور برد.»

مرگ یك دانشمند سالخورده ، برابر است با آتش گرفتن یك كتابخانه عظیم

سیدجمال الدین ترابی طباطبایی ، سكه شناس برجسته معاصر در ششم جمادی الاول ۱۳۴۴ هجری قمری مطابق با پنجم اردیبهشت ۱۳۰۴ خورشیدی در محله مهاد مهین تبریز متولد شد.
شهرت جهانی استاد ترابی در مورد علم سكه شناسی را نامه هایی كه از دانشمندان و موزه های معتبر جهان نظیر دكتر جرج مایلز ریاست موزه نیویورك، والتر هینتس، برت فراگنر، اینگركریر، هاری فلدمن و گوتفرید هرمان از سكه شناسان معروف جهان به وی نوشته و درخواست كمك برای خواندن و مشخص نمودن زمان برخی سكه های ایرانی و اسلامی را نموده و یا از وی كتاب و تحقیقاتش را خواسته اند، تأیید می كند.
كتاب سكه های آق قویونلو و مبنای وحدت حكومت صفویه در ایران چاپ ۱۳۵۵ وی به عنوان كتاب سال معرفی شده و جایزه بهترین كتاب سال را به خود اختصاص داده است.
ایشان تحصیلات ابتدایی را در دبستان تمدن و متوسطه را در دبیرستان های رشدیه و فردوس تبریز به پایان برد و سپس در رشته تاریخ و جغرافیا و علوم تربیتی در دانشسرای عالی تهران مشغول به تحصیل شد و همزمان با رتبه یك دبیری به استخدام وزارت فرهنگ (وزارت آموزش و پرورش) درآمد.
ترابی طباطبایی در سال ۱۳۳۷ مأمور تشكیل و تدوین موزه آذربایجان شد و تا سال ۱۳۴۰ به عنوان رئیس موزه مشغول به خدمت بود. از آن سال در دانشسرای مقدماتی پسران و دختران و دبیرستان دهخدا و ایراندخت تبریز به تدریس پرداخت. در سال ۱۳۴۶ به وزارت فرهنگ و هنر منتقل و تصدی موزه آذربایجان را به عهده گرفت. تا سال ۱۳۵۲ رئیس موزه بود و از آن سال تا ۱۳۵۷ ریاست اداره باستان شناسی و فرهنگ عامه آذربایجان شرقی را بر عهده داشت و در این سال با شغل سازمانی كارشناس آثار باستانی و فرهنگ عامه بازنشسته شد.
وی بعد از اتمام تحصیل در ساوه و دامغان مشغول تدریس گردید. سپس به تبریز منتقل و به تدریس علوم اجتماعی و تعلیم رسم فنی، زبان فرانسه و كارهای دستی پرداخت. از سال 1340 در دانشسرای مقدماتی پسران و دختران و دبیرستان دهخدا و ایراندخت تبریز به تدریس پرداخت.
وی همواره می نوشت و همیشه به دنبال مطلب و مأخذ و هدفی بود و تا به نتیجه نرسیده بود، دست از تحقیق و پژوهش بر نمی داشت.
دوره بازنشستگی استاد ترابی طباطبایی به منزله شروع كار بیشتر برای وی تلقی شده و بعد از بازنشستگی اقدام به جمع آوری و تدوین آثار علمی و تحقیقاتی خود و چاپ آنها به صورت كتب و مقالات متعدد نموده است.
كتاب سكه های آق قویونلو و مبنای وحدت حكومت صفویه در ایران چاپ ۱۳۵۵ وی به عنوان كتاب سال معرفی شده و جایزه بهترین كتاب سال را به خود اختصاص داده است.
از آثاش ؛
آثار باستانی آذربایجان ، رسم الخط ایغوری و سیری در سكه شناسی ، سكه های آق قویونلو و مبنای وحدت حكومت صفویه در ایران ، سكه های اسلامی دوره ایلخانی و گوركانی ، سكه های شاهان اسلامی ایران ، سكه های ماشینی ایران و مقدمه ای بر سكه شناسی ، سكه های ماشینی و سیری بر سكه شناسی با تكمله ، كلیبر (سرزمین دژهای تسخیرناپذیر) ، مسجد صفوی خسروشهر ، مسجد كبود تبریز ، نسب نامه شاخه ای از طباطبایی های تبریز ، نقشها و نگاشته های مسجد كبود تبریز


[ یکشنبه 30 مهر 1391 ] [ 08:13 ب.ظ ]
آخرین مطالب