تبلیغات
نخستین دایره المعارف مجازی شهر تبریز

 

اظهار لطف دوستان

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بروز رسانی :در این وب سایت
در كـل اینــــترنت


لینک های طبقه بندی شده

فرهنگ و ادبی بهداشت و سلامت خدمات الکترونیکی تربیت بدنی و ورزش
امکانات آنلاین علمی و آموزشی نهادها و سازمان ها گردشگری و توریسم
تلفن همراه کتابخانه رایگان وب سایت اشخاص قرآن کریم و معارف
دانلودسرا کودک و نوجوان اطلاع رسانی و خبر فروشگاه های مجازی

خلبان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) است که در سانحهٔ هوایی ۲۶ مهرماه ۱۳۹۰، در پرواز شماره ۷۴۳ مسکو - تهران هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ را بدون چرخ دماغه، در فرودگاه مهرآباد به سلامت بر زمین نشاند.

هوشنگ شهبازی روز سیزدهم خردادماه ۱۳۳۵ در شهرستان میانه از توابع آذربایجان شرقی چشم به جهان گشود. پدرش معلم بود. تحصیلات مقدماتی را در زادگاهش به پایان برد و به دنبال بازنشستگی پدر به تهران آمد و پس از اخذ دیپلم فنی ودیپلم ریاضی، وارد دانشکده هواپیمایی ایران شد. او مدت ۷ سال کارشناس صلاحیت پرواز سازمان هواپیمائی کشوری و ۱۱ سال مهندس پرواز ایرباس ۳۰۰ و بوئینگ ۷۲۷ بود و پس از شرکت در دوره خلبانی، کمک خلبان هواپیمای ۷۲۷ و ایرباس ۳۰۰، ۷۰۷ و ۷۴۴ گردید و بعد از ارتقاء به مرتبه خلبانی، کاپیتان پرواز بوئینگ ۷۲۷ شد. وی متأهل و دارای ۳ فرزند است.
روز سه شنبه ۲۶ مهرماه ۱۳۹۰، هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ طی پرواز شماره ۷۴۳ مسکو - تهران در خط هواپیمایی ایران ایر با هدایت کاپیتان هوشنگ شهبازی، در فاصله ۱۵ مایلی فرودگاه بین المللی امام خمینی، دچار نقص در باز شدن چرخ دماغهٔ هواپیما شد. این پرواز در نهایت به سمت فرودگاه مهرآباد تغییر مسیر داد و علیرغم کمبود امکانات مورد نیاز خلبان، با همکاری کادر پرواز و به واسطهٔ مهارت و درایت خلبان شهبازی، بوئینگ ۷۲۷ چهل ساله، با ۹۷ مسافر و ۱۹ خدمه پرواز و بدون چرخ دماغه، به طرزی اعجاب آور در فرودگاه مهرآباد به سلامت به زمین نشست.
کاپیتان شهبازی بعد از سانحهٔ فرود هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۲۷، تصمیم گرفت یک بیانیه و کمپین جهانی به نشانهٔ اعتراض و برای اعلام مخالفت در برابر تحریم‌های صنعت هواپیمایی ایران راه‌اندازی کند. وی در این راستا یک کمپین در سایت شخصی خود فعال کرد که با استقبال بیش از ۱۱۰ هزار امضاء از سوی مردم مواجه شد.

متن بیانیه
به نام ایزد منان
ضمن عرض سلام و درود به شما انسان‌دوستان وسازمان‌های حقوق بشر در سراسر جهان و هموطنان ایرانی سرفراز در داخل و خارج از ایران، خصوصاً کلیهٔ دوستاران، علاقه‌مندان و همراهان عزیزم در حمـایــت از تقاضـای اینـجانب، در جـهت لغو تحریم فـروش هواپیماهای مسافربری غیرنظامی و قطعات آن، ضمن مـحکوم کردن تمـام بیانـیه‌ها ودستورات صادره از طرف مراجع و مقامات سیاسی در هر نقطه از جهان، دعـوت می‌نمایم با امضاء، تأیید و حمایت از این درخواست، کلیهٔ تحریم‌های موجـود در فـروش هواپیماهای مسافـربری و قطـعات آن را محکوم نمایید. چه بسیار هواپیماهای مسافربری، که دراثر فرسودگی و کـمبود قطـعات ضـروری در پـهـنهٔ آسمانها دچار نقص فنی شدند؛ و چه بسیار انسان‌های بی‌گناه و به دور از سیاست، که جان باختند؛ و چه بسیار خانواده‌هایی که ناخواسته قربانی این بازی سیاست جهانی شوم شدند؛ و چه بسیارایرانیانی که هنوز هم داغدار این حوادث ناگوارند! به امید روزهای شیرینی که پایان روزهای تلخ باشد.
بدین‌وسـیله صمـیـمانه و خاضـعانه، از تمـام مردم دنیا خواستارم مـرا در راسـتای لـغو این تـحریم ناجوانمردانه در مورد هواپیمـاهای مسـافربری یاری دهند که خــدای مهربان همواره حافظ و پشتیبان حق طلبان است. مباد آن‌روز که چشم دنیا به روی انسانیت بسته بماند؛ مباد آن‌روز که سیاست جان ستاند؛ مباد آن‌روز که لشکر سواره بر مردم پیاده بتازد! باشد که با لـغـو ایـن تحریم ناجوانمردانه، بر لبان کودکان معصوم و منتظر، پدر و یا مادران نگران، لبخندی بشکفد.
با احترام و ارادت
خلبان هوشنگ شهبازی

صحنۀ فرود هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ ایران ایر بدون چرخ دماغه توسط کاپیتان هوشنگ شهبازی

[]

وب سایت كاپیتان شهبازی


[ پنجشنبه 27 مهر 1391 ] [ 05:43 ب.ظ ]
آخرین مطالب